IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговското споразумение на ЕС с Канада повиши търговията с 6%

Търговските отношения с преференциалните партньори на ЕС се изчисляват на над 1,3 трилиона евро, като балансът е положителен

15:19 | 12.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Въпреки споровете около CETA търговското споразумение на Европейския съюз с Канада е допринесло за увеличаване на търговските отношения между тях с 6%, показва анализ на търговията на общността през 2019 година, изготвен от Еврокомисията. Акцентът е върху ползите от сключените търговски споразумения на ЕС с трети страни.

Данните показват, че търговията с 65-те преференциални търговски партньора на съюза, с които са подписани споразумения, се повишава с 3,4%. Спрямо останалия свят увеличението е от 2,5 на сто. Съществено е повишението на търговията с Япония - с 25%, след влизане в сила с подписаното споразумение.

Около 1/3 от търговските потоци на ЕС се осъществяват по силата на подписаните търговски споразумения. Става въпрос за отношения на стойност 1,34 трилиона евро през 2019 година. Балансът е положителен в размер на 113 млрд. евро.

trade trade

Източник: Европейска комисия

Като цяло износът на селскостопански стоки от ЕС през 2019 година към преференциалните търговски партньори расте с 8,7% на годишна база. Към Япония износът се повишава с 16 на сто. По отношение на индустриалните стоки износът расте с 3,8%, като основните пера са химикали (ръст от 6,3%), транспортно оборудване (ръст от 5,7%) и машини и оборудване (ръст от 1,5%).

Данните на ЕК показват, че износът на фармацевтични продукти към Канада се увеличават с 18 на сто. Двустранните търговски отношения между ЕС и Канада се повишават с почти 25% спрямо нивата преди подписването на CETA.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:52 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още